חשוב לדעת

 
 


מיהו מומחה ברפואת שיניים לילדים?
מומחה ברפואת שיניים לילדים עבר הכשרה מיוחדת נוספת בת שלוש שנים וחצי בתחום הטיפול הדנטלי לילדים, ובסיומה עבר בהצלחה את הבחינות מטעם המועצה המדעית של הסתדרות רופאי השיניים.

המומחה משתמש בשיטות התנהגותיות ותרופתיות מיוחדות העוזרות לילד להתמודד בהצלחה עם הטיפולים. אחד מתפקידיו החשובים הוא יצירת מערכת יחסים של אמון עם הילד, כבר מהפגישה הראשונה. הוא מודע לגישה הנכונה והמתאימה לילד, המתבססת על הבנת הילד וצרכיו, וכך המפגש הופך לחוויה חיובית ומהנה.

מומחה ברפואת שיניים לילדים עוזר לילד לעבור את הטיפול הנדרש בקלות, תוך בניית מערכת יחסים חיובית עם הילד ועם משפחתו.

עיתוי הפגישה הראשונה
גיל שנה הוא הגיל המומלץ לביקור הראשון של ילדכם במרפאת השיניים. ביקור בגיל מוקדם מאפשר לכוון את ההורים ולהדריכם בנושא השמירה על שיני הילד, וכן מאפשר להעריך אם קיימים גורמי סיכון להתפתחות מחלות פה ושיניים. בדרך זו ניתן למנוע התפתחות עששת אצל התינוק.

אנו ממליצים על נוכחות שני ההורים בפגישה הראשונה. צוות המרפאה ערוך לקלוט פעוטות וילדים קטנים ומיומן בהפיכת הביקור במרפאה לנעים ומהנה! בפגישת ההיכרות במרפאה מושם דגש רב על מניעת מחלת העששת, באמצעות הדרכה לשמירת בריאות השיניים וחלל הפה והדרכה לתזונה נכונה. ניתנות הוראות צחצוח והיגיינה אורלית המותאמות אישית לכל ילד, והנחיות נוספות לגבי שימוש בתכשירי פלואוריד, תזונה בריאה, המלצה על איטומי חריצים ועוד. הרגלים נכונים מגיל צעיר, שימוש בפלואוריד ואטימת חריצים מאפשרים לגדל ילד ללא עששת!

בדיקה תקופתית
קיימת חשיבות רבה לגילוי מוקדם של מוקדי עששת בפה ולכן מומלץ להגיע לבדיקות תקופתיות באופן סדיר, ולא לחכות ששן תכאב כדי להביא את הילד למרפאה.

הבדיקה התקופתית כוללת בדיקה קלינית של חלל הפה והשיניים וביצוע צילומי רנטגן על פי הצורך. הצילומים חשובים לגילוי מוקדי עששת במשטחי השן שאינם גלויים לעין, ובעזרתם ניתן לאבחן מוקדים הנמצאים בשלב התחלתי ולטפל בהם. הגילוי המוקדם יכול למנוע מבעיות קטנות להפוך לבעיות גדולות. האבחנה והטיפול בשלבים מוקדמים הופכים את הטיפול לקל יותר עבור הילד, ולרוב גם לזול יותר. בנוסף, מושם דגש רב על מניעת מחלת העששת באמצעות הדרכה לשמירת בריאות השיניים וחלל הפה, הדרכה לתזונה נכונה, טיפולי פלואוריד ואטימת חריצים.

חשיבות השיניים הנשירות (שיני החלב)
בריאות השיניים הנשירות חשובה ביותר מכמה סיבות:
•  תפקוד תקין של מערכת הלעיסה והאכילה
•  שמירת מקום לשיניים הקבועות וניווטן למקום המתאים בעת הבקיעה
•  הגייה נכונה ודיבור תקין
•  אסתטיקה של הפה - חיוך והופעה נאים

השיניים הקבועות מתפתחות מתחת לשיניים הנשירות ומכאן שבריאות השיניים הנשירות משפיעה על בריאות השיניים הקבועות.

שמירה על שיני הילדים
יש להתחיל בצחצוח יומיומי מיד עם בקיעת השן הראשונה. רצוי להשתמש במברשת שיניים קטנה או בפיסת בד/ גזה לחה. על המברשת יש למרוח כמות קטנה (כגרגר אפונה) של משחת שיניים לילדים המכילה פלואוריד. כדי לוודא שהילד מצחצח כראוי וביעילות יש לפקח על הצחצוח ואף לעזור לו אם טרם מלאו לו 7 או 8 שנים. יש לצחצח לפחות פעמיים ביום: בבוקר - אחרי ארוחת הבוקר, ובערב - לפני השינה. רצוי להבריש גם את הלשון.

מטרות הצחצוח הם להסיר שאריות מזון ורובד חיידקי ממשטחי השיניים, ולהעשיר את חלל הפה בפלואוריד. בפגישות במרפאה מושם דגש על ההיגיינה של חלל הפה והשיניים, ניתנות הוראות צחצוח ושימוש בתכשירי פלואוריד לכל ילד באופן אישי.

אטימת חריצים
מדובר בשיטה יעילה ופשוטה למניעת עששת. הטיפול מתבצע על ידי מריחת חומר פלסטי על משטחי הלעיסה של השיניים האחוריות. החומר אוטם את החרירים ואת החריצים על גבי משטחים אלה ובכך נמנעת חדירת מזון וחיידקים אליהם.

חשוב לציין שרוב מוקדי העששת אצל ילדים מתפתחים באזורי החריצים. האיטום הינו טיפול קל ויעיל ביותר. מומלץ לבצעו זמן קצר לאחר בקיעת השן ויש לבדוק את שלמותו ואת תקינותו במהלך הבדיקות התקופתיות.

טיפול בעזרת גז צחוק
גז הצחוק (ניטרוס אוקסיד בשמו המקצועי) הוא חומר הנשאף במהלך הטיפול דרך מסיכה המונחת על אפו של הילד. גז הצחוק מפחית את רמת החרדה והפחד של הילד, מרגיע אותו ועוזר לו לשתף פעולה בזמן הטיפול. הילד רגוע וסבלני ובכך מאפשר לרופא לבצע טיפולים איכותיים ורבים בזמן ישיבה טיפולית אחת. גז הצחוק אינו ממכר והשפעתו חולפת במהירות עם הפסקת שאיפתו.

טיפול בעזרת סדציה (טשטוש)
טיפול בסדציה נעשה תחת השפעת חומרי הרגעה, לרוב תוך שילוב של גז צחוק. הטיפול מיועד לילדים הסובלים מבעיות מורכבות בשיניים, מבעיות התנהגות, מקושי בשיתוף פעולה או מבעיות בריאותיות, וכן לילדים בעלי צרכים מיוחדים או לילדים צעירים.

השימוש בחומרי ההרגעה נועד להפחית את חרדת הילד מטיפול שיניים וליצור תנאים נוחים לביצוע הטיפול. אין מדובר בהרדמה כללית.

חשיבות הפלואוריד
הפלואוריד חשוב לבריאות השיניים – הוא מחזק את זגוגית השן (האמייל) והופך אותה לעמידה יותר בפני עששת. כיום, ברוב האזורים בארץ קיים פלואוריד במי הברז. כדי ליהנות מיתרונותיו כדאי להקפיד על שימוש יומיומי במשחת שיניים המכילה פלואוריד. בזמן הביקור במרפאה יינתנו המלצות לגבי המשחה המועדפת, וזאת לפי ריכוז הפלואוריד האופטימלי הדרוש לכל ילד. במקרים מסוימים מומלצת גם שטיפת פה יומיומית במי פה המכילים פלואוריד (מגיל שש ומעלה) או שימוש בתכשירי פלואוריד אחרים. טיפול מניעתי נוסף הוא הנחת פלואוריד מרוכז על גבי השיניים. נחיצותו של הטיפול נקבעת בזמן הבדיקה ומותאמת אישית לכל ילד.

חבלות
בכל מקרה של מכה חזקה, שבר או איבוד שן כתוצאה מחבלה יש לפנות בהקדם לרופא השיניים. הדבר נכון הן לגבי השיניים הנשירות והן לגבי הקבועות. הזמן שעובר בין החבלה לבין הביקור במרפאה עלול לקבוע את עתיד השן. חשוב להמשיך במעקב אחר השיניים שנחבלו.

לקבלת מידע נוסף בנושא רפואת שיניים לילדים - פנו אלינו.

 

 
 
המרפאה ברמת גן:
הרא"ה 192, רמת גן 52343
טל': 6774573 - 03, פקס: 6769149 - 03